Świat mediów na podstawie informacji uzyskanych w Polskim Radiu Kielce
W dniu 07.02.2023r. wychowankowie Niepublicznej Bursy w Kielcach (D.S.”Bartek”) spędzili aktywnie czas w Regionalnym Centrum Medialnym, które powstało przy Polskim Radiu w Kielcach.
Młodzież odwiedzając Centrum poznała historię mediów na interaktywnej ścianie. CEM zostało powołane przez Polskie Radio Kielce.
Pokazano, jak zmieniła się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad. Na wystawie znajdują się używane jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia do nagrywania i montażu.
W specjalnym studiu, wyposażonym w profesjonalny Green Screen, wychowankowie sprawdzili się jako spikerzy wiadomości lub prezenterzy pogody. Zapoznali się ze stanowiskami, na których zaprezentowano możliwości nowoczesnych technologii
wizualnych, np. wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej czy
rozszerzoną rzeczywistość.
W wydzielonej salce, gdzie znajduje się studio dźwiękowe, zwiedzający „dotknęli” dźwięku w technologii Dolby Atmos, którą wykorzystują światowi filmowcy, twórcy gier czy producenci telewizyjni.
Finałową część wystawy stanowiła strefa fake newsów, w której z kolei dowiedzieli się
się, jak tworzone są dezinformujące komunikaty, rozwiążą quiz czy dodadzą komentarz do materiałów TV. Była to bardzo ciekawa lekcja
Podążając ścieżką edukacyjną po ekspozycji nasi zwiedzający zgromadzi dla siebie bazę najistotniejszych informacji, ale też rozwinęli swoje kompetencje medialne.
Spotkanie zorganizowała p. Jolanta Lewandowska